close
تبلیغات در اینترنت
کتاب نهج البلاغه - ترجمه محمد دشتی
اللهم عجل لولیک الفرج

د یـــــــــد گـــــا ه= تبادل اندیشه های من و شما

 نهج البلاغه - ترجمه محمد دشتی

اولین کتابی که می خواهم آن را معرفی کنم،کتابی است نفیس و پرمحتوا که ارزش خریدنش رو داره. همانطور که کتاب " قرآن کریم" در منزل هر مسلمانی مشاهده می شود، به عقیده من کتاب "نهج البلاغه" حتما باید در خانه هر مسلمان شیعه ای نیز باشد. چرا که نماد شیعه بودن ماست و اینکه ما پیرو سخنان و تعالیم اهل بیت و امامان معصوم (علیهما السلام) هستیم و کردار و گفتار آنان را در زندگی خویش الگو قرار داده و آن را به کار می بندیم. راه و روش و نحوه برخورد مولای متقیان  حضرت علی (ع) در زمان ها و مکان های مختلف با افراد مختلف و پندها و نصایح ایشان واقعا شنیدنی و عبرت آموز است.

دیدگاه من: البته این هرگز کافی نیست،زیرا همین که اسم مسلمان روی ما باشد و به آموزه های دینی اسلام و راهی که اسلام برای درست زندگی کردن بیان کرده عمل نکنیم بی فایده ست. مثل کسی که نماز خواندن را بصورت تقلیدی از والدینش آموخته و بدون اینکه دلیلش را بداند یا بپرسد نماز می خواند. اینکه قرآن در خانه داشته باشیم و هر از گاهی آن را باز کرده و صفحه ای را بخوانیم بدون اینکه در معنی آن قدری تأمل و تفکر کنیم کافی نیست. هرچند خواندن آیه ای از قرآن به خودی خود خیلی خوب است.

درمورد کتاب های دیگر مثل نهج البلاغه هم همین طور است،صرفا داشتن آن کفایت نمی کند.

وقتی سخنان بزرگان غیرمسلمان درباره حضرت علی (ع) و شناخت زیاد آنان را می بینم، و اینکه آنها برای امام علی (ع) چقدر ارزش قائلند حداقل نسبت به خودم افسوس می خورم و می گویم که من چقدر امامم رو می شناسم. ان شاءالله که شما مثل من نباشید.

یه روز یه مطلب جالبی از حجت الاسلام مسعود عالی تو تلویزیون شنیدم که برام جالب بود و گفتنش اینجا خالی از لطف نیست: در یکی از شهرهای بزرگ کشور روسیه کتابخانه بزرگی وجود دارد که کتابهای بسیار گوناگون و فراوانی از زبان ها و نویسندگان مختلف در کنار یکدیگر جای داده اند، ولی یک کتاب را جدا از بقیه در اتاق مطالعه مخصوصی گذاشته اند  و آن کتابی نیست جز نهج البلاغه. این نشان می دهد که آنها چه اندازه به نهج البلاغه اهمیت می دهند و برای آن ارزش قائلند.

توصیه من تهیه این کتاب نفیس با ترجمه و نگارش استاد محمد دشتی است. که انصافا از بهترین ترجمه های نهج البلاغه تا کنون می باشد و به زبان امروزی نزدیک تر.

این کتاب در 480 حکمت و هزاران موضوع به دو صورت فهرست بهندی شده است. در ابتدای این کتاب نگاهی به ترجمه هایی که تا به امروز از نهج البلاغه شده و نواقص و کاستی های آنها به تشریح بیان گردیده است.

در مقدمه (ص 6) می خوانیم:

بسم اللّه الرّحمن الرّحيم

 به نام آن كه على عليه السّلام را به جهانيان عطا فرمود از سال 400 هجرى كه سيّد رضى قدّس سرّه با فكرى نورانى و با اهدافى والا، به جمع آورى برخى از آثار علمى حضرت امير المؤمنين على عليه السّلام همّت گماشت و نهج البلاغه را تدوين كرد كه عطر وجودى آن جان و جهان را شاداب نمود، تاكنون، ترجمه هاى گوناگونى به زبان فارسى تحقّق پذيرفته و هر يك از مترجمان با اهداف و انگيزه هاى متفاوتى به اقيانوس هميشه موّاج علوم علوى نگريسته اند.

اوّل-  انگيزه هاى ترجمه

با شناسايى و جمع آورى 30 ترجمه كامل از نهج البلاغه، از قرن پنجم (به تصحيح عزيز اللّه جوينى) تا روزگار نورانى انقلاب اسلامى ايران، و برّرسى اهداف و شيوه ها و قابليّت هاى نهفته در آن و با توجّه به ضرورت مطرح كردن مفاهيم نهج البلاغه از نظر كاربردى در مجامع فرهنگى، به اين نتيجه رسيديم كه هنوز هم به ترجمه هاى ديگرى نياز است، زيرا: يكى از جاذبه هاى ادبى قلم زده، و ديگرى در مرز و حدود الفاظ و عبارات مانده برخى با شيوه هاى ترجمه آزاد، دچار تندرويهايى شده اند و برخى ديگر تفسير و ترجمه را به هم آميخته اند بعضى در ترجمه تحت اللّفظى موفّق، امّا در پيام رسانى كوتاهى كرده اند و بعضى ديگر در پيام رسانى موفّق، امّا از حدود الفاظ و عبارات فاصله گرفته اند و مخاطب ترجمه ها نيز از نظر كاربردى متفاوتند: برخى از ترجمه ها به قشر خاصّى از جامعه تعلّق دارد (تنها محقّقان و اديبان و اهل نظر مى توانند از آن بهره مند گردند) ...

 

مشخصات کتاب نهج البلاغه:

·         ناشر : انتشارات نشتا

·         موضوع : سخنان حضرت امیرالمؤمنین علی (ع)

·         مترجم : حجت الاسلام محمد دشتی ( ره )

·         تیراژ : 5000

·         تعداد صفحه : 752

·         قطع کتاب : وزیری

·         شابک : 0-48-5122-600-978

·         قیمت 15000 تومان

 


طبقه بندي: معرفی کتاب،
برچسب ها:نهج البلاغه، ترجمه محمد دشتی، کتاب نهج البلاغه، معرفی کتاب نهج البلاغه،
امتياز : :: نتيجه : 2 امتياز توسط 2 نفر مجموع امتياز : 2
تعداد بازديد مطلب : 102

[ شنبه 07 شهريور 1394 ] [ 17:18 ] [ محسن ]

[ نظرات () ]

محبوب کن - فیس نما